menu

Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2013

ΑΝΑΓ/ΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ-Φ.Σ ΒΑΤΕΡΟ 59-62

Ήττα για την ομάδα της Εράτυρας από το Βατερό στην έναρξη του 2ου  γύρου του πρωταθλήματος, με την ομάδα της Εράτυρας να την χαρακτηρίζει η δυστοκία σε όλον τον αγώνα, ( 0 από  την γραμμή των 6,75!!!)σε αντίθεση με την ομάδα του Βατερού που ήταν αρκετά εύστοχη για εκτός έδρας ματς. Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να «κλείνει» με το σκορ υπέρ του Βατερού 28-32(+4). Η  3η  περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο  τέμπο με το Βατερό να έχει το προβάδισμα  και να τελειώνει υπέρ του με 39-44.Στην 4η περίοδο η Εράτυρα παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε ακόμα και να προηγηθεί    50-49 αλλά ορισμένα συνεχόμενα λάθη  έδωσαν την ευκαιρία στο Βατερό να προγηθεί ακόμα και με +7 (50-57) στο 1.50 λεπτό πριν το τέλος. Όμως η Εράτυρα δεν παράτησε το παιχνίδι και μείωσε ακόμα και στους 2 πόντους με την ομάδα του Βατερού να ευστοχεί στις τελευταίες επιθέσεις κυρίως με βολές. Έτσι η τελευταία επίθεση ήταν για την Εράτυρα ,με το σκορ στο +3 για το Βατερό, η οποία ολοκληρώθηκε με σουτ 3 πόντων και το οποίο ήταν άστοχο χάνοντας την ευκαιρία η ομάδα της Εράτυρας να στείλει το ματς στη παράταση(όπως στον εντός έδρας αγώνα με την Νεάπολη ).Κυρίως η αστοχία από την γραμμή των 6,75 αλλά και η γενική αστοχία που είχε η ομάδα της Εράτυρας για εντός έδρας ματς ,σε συνδυασμό με ορισμένα λάθη που έγιναν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα αποτέλεσαν τα κύρια αίτια της ήττας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:14-15,28-32,39-44,59-62

ΕΡΑΤΥΡΑ: ΝΤΑΓΚΑΣ 23,ΜΠΙΣΙΡΗΣ 1, ΒΟΤΣΗΣ 9, ΚΟΥΝΤΟΥΡΑΤΖΟΓΛΟΥ 2, ΛΑΜΠΡΟΥ 2, ΒΑΡΟΣ ,ΠΑΓΟΥΝΗΣ Χ , ΚΑΡΠΟΥΖΑΣ 7,ΜΕΤΣΙΟΣ 15

ΒΑΤΕΡΟ:ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ 15(3), ΚΕΝΤΕΠΟΖΙΔΗΣ 14(2),ΤΑΪΓΑΝΙΔΗΣ 4(1),ΜΥΡΩΝΙΔΗΣ 5, ΚΑΠΛΑΝΟΓΛΟΥ 8,ΓΚΑΣΗΣ 5(1),ΨΥΧΙΔΗΣ 7, ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ 2