menu

Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

ΕΡΑΤΥΡΑ - ΣΙΑΤΙΣΤΑ 3 - 2 Mεγάλο παιχνίδι μεταξύ των ομάδων του Βο'ί'ου με δίκαιη νικήτρια την Εράτυρα

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο ''Β. Βικιάρης'' στην Εράτυρα, οι δύο ομάδες πάλεψαν για 90 λεπτά προσφέροντας πλούσιο θέαμα και πέντε γκολ στους αρκετούς φιλάθλους που, με τον καιρό σύμμαχο, παρακολούθησαν το τοπικό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων που κρατάνε ψηλά το ποδόσφαιρο στο δήμο Βο'ί'ου!!!

Από το πρώτο λεπτό η Σιάτιστα έδειξε πως μπήκε για να διεκδικήσει το παιχνίδι και προσπάθησε να πιέσει τους γηπεδούχους. Χωρίς να γίνουν απειλητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 40 με σουτ και να χάσουν την καλύτερη τους ευκαιρία στο 42 με τον πάντα επικίνδυνο Δημήτρη Ζιώγο που σε τετ α τετ νικήθηκε από τον πολύ καλό Ζαρκοδήμο.
    Η Εράτυρα στο πρώτο ημίχρονο, παρ όλη την πίεση που δέχτηκε, είχε την κατοχή, ένα ακυρωθέν γκολ στο 12, ένα δοκάρι σε τετ α τετ του δεκατετράχρονου Κώστα Ζαρκοδήμου στο 28 κι ένα του Καραμίκα στο 35 και χρειάστηκε το καθαρό πέναλτι που κέρδισε ο Γκαραγκούνης για να κάνει το 1 - 0 ο Μήλιος στο 23.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εράτυρα μπήκε πιο δυνατά και δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους, οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο όπου και έγινε το 2 - 1. Το 3 - 1 στο 75 έδιωξε το άγχος της νίκης απ τους παίχτες της γηπεδούχου που έκαναν κάποιες ευκαιρίες για ακόμη ένα γκολ με κορυφαία του Καραμίκα, στο 89 δε μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα πάνω απ τη γραμμή!!!
   Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν μετά το 2 - 1 και κέρδισαν αρκετά φάουλ, μακριά τα περισσότερα από την περιοχή, με τα οποία όμως κατάφεραν απλά να μειώσουν στο 93.

Άριστη η διαιτησία του Μαρόπουλου και τον βοηθών του Σουλίδη και Μπλιάκα, ο διαιτητής έτρεξε πολύ και χειρίστηκε πολύ καλά ένα πραγματικό ντέρμπι.

1- 0 στο 23' εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Γκαραγκούνη από δεξιά και ανατροπή του μέσα στην περιοχή, ο αρχηγός Μήλιος ξεγέλασε τον Διαμαντή και άνοιξε το σκορ
1 - 1 στο 40' ωραίο συρτό σουτ του Κατσίρη από τα 22 μέτρα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα και ισοφάριση για τη Σιάτιστα
2 - 1 στο 60' με σουτ βολίδα του Μπαλαμπάνη από τον άξονα ο τερματοφύλακας απέκρουσε δύσκολα και ο επερχόμενος Λαζαρίδης από κοντά πλάσαρε άψογα
3 - 1 στο 75' ωραία ασίστ του Γκαραγκούνη μέσα στην περιοχή για το Λαζαρίδη που ανάμεσα από δύο αμυντικούς έκανε το κοντρόλ και με το αριστερό πέτυχε το πιο όμορφο γκολ του αγώνα
3 - 2 στο 93'  φάουλ έξω από την περιοχή και κεφαλιά του Τσίτσα έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο, μετά στο κάθετο κι από κεί λίγο μέσα απ τη γραμμή και έκλεισε το σκορ

ΕΡΑΤΥΡΑ( Βικιάρης) Ζαρκοδήμος, ΖΙΆΜΟΣ, Μούστα, Κίλης, ΜΉΛΙΟΣ, Τσιόρκας, Μπαλαμπάνης, Καραμίκας, ΓΚΑΡΑΓΚΟΎΝΗΣ, ΛΑΖΑΡΊΔΗΣ, ΖΑΡΚΟΔΉΜΟΣ Κ.( 61' Κουτσώνας)

ΣΙΑΤΙΣΤΑ( Γράβας) Διαμαντής, ΤΣΊΤΣΑΣ, Παπαρίζος(78' Ζιώγας Κ), ΖΙΏΓΟΣ Δ., Κατσίρης(75' Χάιτας), Γράβας, Μπούρτζος, Ζιώγος Γ(65' Ώττας), Μυλωνάς, Μπούρτζος Μ, ΤΣΙΟΎΚΡΑΣ