menu

Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Εράτυρα - Κοίλα 4 - 0

Σε τοίχο έπεσαν τα Κοίλα μες στην Εράτυρα

Οι γηπεδούχοι του Βικιάρη επαιξαν καλό ποδόσφαιρο και δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει τίποτα απ αυτό το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέχρι το τεσσαρακοστό λεπτό να κρατήσουν το σκορ στο 0 και ζήτησαν κάτι παραπάνω με τον πολύ καλό Πολυχρονιάδη αλλά κι αυτός εξουδετερώθηκε από την άμυνα της γηπεδούχου.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Εράτυρα να επιβάλει νωρίς το ρυθμό της και τα Κοίλα να προσπαθούν μαρκάρωντας ψηλά να αποκτήσουν κατοχή μπάλας. Η κατοχή όμως παρέμεινε στους γηπεδούχους που έχασαν κλασσικές ευκαιρίες μέχρι να φτάσουν στο γκολ, στη λύση των αντεπιθέσεων κατέφυγαν οι φιλοξενούμενοι ψάχνοντας τον Πολυχρονιάδη που πάλεψε αλλά φαινόταν απελπιστικά μόνος  με τον αντίπαλό του Μήλιο να είναι επίσης άριστος στα καθήκοντα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε γρήγορα το τρίτο γκολ για την Εράτυρα και από νωρίς κλείδωσε η νίκη για τους γηπεδούχους, παρόλα αυτά δεν έριξαν ταχύτητα και συχνά απειλούσαν την εστία του ΠΑΟΚ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν κάποια κερδισμένα φάουλ μακριά απ την περιοχή του Ζαρκοδήμου.

Με το σκορ να είναι καθρέφτης του ματς και να μην αφήνει περιθώρια για περαιτέρω σχολιασμό τα αξιοσημείωτα ήταν η απουσία του Κίλη, η επιβράβευση της ανοδικής πορείας του δεκαπεντάχρονου Μούστα, ως αριστερό μπακ, με γκολ και ασσίστ, η ντρίπλα και το γκολ με το αριστερό του Ζιάμου, ως δεξί μπακ. τα έξι γκολ σε δυο ματς αλλά και το ένα λιγότερο δόντι του Μαυρίκη Φιλιππίδη!!!!!!!!

Άριστη η διαιτησία των Δραγώγια, Στρίφα και Γκέκα

1 - 0 στο 41' ωραία ομαδική ενέργεια που ξεκίνησε απ το Μήλιο στην άμυνα και μετά από αρκετές πάσες ο Καραμίκας έδωσε στο Ζιάμο λίγο έξω απ την περιοχή και από δεξιά, ο νεαρός μπακ τρίπλαρε έξυπνα αμυντικο και με αριστερό συρτό σούτ στην κλειστή γωνία νίκησε τον Ζιώγα

2 - 0 στο 44' τρομερή ασσίστ του Μούστα στο Φιλιππίδη, σε τρομερή φόρμα ο φορ της Εράτυρας πέρασε από αριστερά τον τερματοφύλακα και απ το ύψος της περιοχής και πάνω απ τη γραμμή του άουτ πλάσαρε με φάλτσο πετυχαίνοντας ενα γκολ σπάνιας ομορφιάς

3 - 0 στο 49' με ωραία κάθετη ασσίστ του Λαζαρίδη ο Φιλιππίδης άφησε πολλά μέτρα πίσω του την άμυνα και με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

4 - 0 στο 75' κόρνερ από αριστερά με τον Καραμίκα και στην απόκρουση της άμυνας η μπάλα στρώθηκε στο Μούστα έξω από την περιοχή και με δυνατό αριστερό συρτό σουτ στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα έκλεισε το σκορ

ΕΡΑΤΥΡΑ ( Βικιάρης) ΖΑΡΚΟΔΗΜΟΣ, ΖΙΑΜΟΣ, ΜΟΥΣΤΑ, Τσιόρκας, Μήλιος, Κουτσώνας, ΜΠΑΛΑΜΠΆΝΗΣ ( 75' Βουζιανάς), Γκαραγκούνης, Λαζαρίδης ( 80' Κοτλίδας), Καραμίκας, ΦΙΛΙΠΠΊΔΗΣ ( 85' Ζαρκοδήμος Κ.)

ΚΟΙΛΑ ( Μίχος) Ζιώγας ( 68' Μητικάνης), Παπαδόπουλος (79' Καζαντζίδης), Παλημάρκος, Γρηγοριάδης Σ., ΜΑΡΟΥΚΗΣ, Γαλέτσας, Λαζαρόπουλος, Ρωμνόζογλου, Γρηγοριάδης Π.(66' Μπόνιος), Αθανασιάδης, ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΆΔΗΣ