menu

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Βελβεντό - Εράτυρα 2 - 4

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑ ΣΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΒΕΛΒΕΝΤΟ

Το μέτριο πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου πλήρωσε η γηπεδούχος ομάδα του Βελβεντού και δέχτηκε την ήττα στην έδρα της. Η φιλοξενούμενη Εράτυρα παίζοντας έξυπνα από την αρχή πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα δείχνοντας να βρίσκει το ρυθμό της.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να βρουν το ρυθμό τους και απείλησαν ελάχιστα με μια φάση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και με πολλές πάσες κατάφερναν να περνάν τη μπάλα στο Φιλιππίδη, ο νεαρός επιθετικός ήταν χάρμα οφθαλμών και έκλεψε την παράσταση με τα γκολ που πέτυχε,

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δοκάρι του Λαζαρίδη για την Εράτυρα αλλά για τα πρώτα είκοσι λεπτά οι γηπεδούχοι παίζοντας με δύναμη και πάθος κατάφεραν να μειώσουν στο ένα γκολ βασιζόμενοι σε στημένα. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και με το τέταρτο τέρμα τους ανέκτησαν και την κατοχή, πιστοί στον τρόπο παιχνιδιού τους απειλούσαν μέχρι το τέλος με τους Καραμίκα, Λαζαρίδη και Φιλιππίδη ενώ χωρίς να υστερήσει κανείς αξίζει να αναφέρουμε πως η απόδοση των Μούστα και Μπαλαμπάνη ήταν εντυπωσιακά καλή!

0 - 1 στο 17'  έξυπνη κεφαλιά του Λαζαρίδη απ το ύψος της περιοχής προς το Φιλιππίδη που βγήκε μόνος με τον τερματοφύλακα και παίρνοντας ένα κοντρόλ πλάσαρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ

0 - 2 στο 20'  ασσιστ, με κάθετη πάσα απ τον άξονα, του Μπαλαμπάνη στο Φιλιππίδη και άψογο πλασέ

0 - 3 στο 39'  ατομική ενέργεια από αριστερά του Καραμίκα και συρτή σέντρα - πάσα στο Φιλιππίδη που με σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα στο γάμα

1 - 3 στο 49'  τρίτη συνεχόμενη εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, μετά από μάχες επιθετικών και αμυντικών ευνοημένος ο Πράσσος που πλάσαρε προς την εστία και ο Θωμόπουλος απέκρουσε πάνω στη γραμμή!!! ο επόπτης Λαζαρίδης έμεινε στη θέση του και διαφώνησε με το διαιτητή Ζούγρα ο οποίος πήρε τη φάση πάνω του και μέτρησε το γκολ. Για την ιστορία το replay έδειξε πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή και το γκολ ήταν κανονικό.

2 - 3 στο 67'  φάουλ από αριστερά, ο Μπαλάνης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας και με ωραία κεφαλιά μείωσε για τους γηπεδούχους
2 - 4 στο 74'  ωραία ομαδική προσπάθεια από αριστερά των φιλοξενούμενων με τους Καραμίκα και Λαζαρίδη, ο έμπειρος μέσος έδωσε την ασσιστ στο Μαυρίκη Φιλιππίδη και αυτός έκλεισε το σκορ με ένα εντυπωσιακό καρέ τερμάτων