menu

Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013

ΑΝΑΓ/ΣΗ ΣΕΡΒΙΩΝ –ΑΝΑΓ/ΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ 59-58

Ήττα για την ομάδα της Εράτυρας από τα Σέρβια σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Στην πρώτη περίοδο η Εράτυρα είχε τον έλεγχο αν και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στην επίθεση και το σκορ ήταν χαμηλό, η περίοδος έκλεισε με σκορ  9-10 υπέρ της Εράτυρας.

Η δεύτερη περίοδος είχε  την ίδια εικόνα με την πρώτη και το σκορ να αλλάζει συνεχώς πότε υπέρ της μίας ομάδας και πότε υπέρ της άλλης με το ημίχρονο να κλείνει 27-26 υπέρ των Σερβίων. Η 3η περίοδος  αποτέλεσε συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ,με το διαιτητικό δίδυμο να αφήνει το σκληρό παιχνίδι ,και το σκορ να κλείνει 36-34 υπέρ των Σερβίων.  Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε παιχνίδι grand kinion με την Εράτυρα να μπαίνει αδικαιολόγητα χαλαρή και να δίνει την δυνατότητα στα Σέρβια να κάνουν το παιχνίδι τους. Τα Σέρβια κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας και η Εράτυρα έδειχνε ιδιαίτερα νευρική στην επίθεση μη μπορώντας να ανατρέψει την εικόνα. Με το σκορ 52-42  στο 2.40 πριν το τέλος του αγώνα υπέρ των Σερβίων ,η Εράτυρα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με άμυνα man to man και pressing σε όλο το γήπεδο κατάφερε να φέρει εκνευρισμό στη αντίπαλη ομάδα και να ξεκινήσει η μεγάλη επαναφορά στο παιχνίδι. Ο Κουντουρατζόγλου  με τρίποντο μείωσε σε 52-45 και μετά με εκατέρωθεν καλάθια το σκορ έφτασε σε 54-50, ο Ντάγκας με καλάθι δύο πόντων έφερε την διαφορά στο καλάθι και το σκορ 54-52 στην συνέχεια ο διαιτητής καταλόγισε λανθασμένα φάουλ σε καθαρό κλέψιμο του Κουντουρατζόγλου το οποίο θα εξελισσόταν σε αιφνιδιασμό και στην ισοφάριση. Ο Παγούνης Χ στην συνέχεια πήρε το βάρος το βάρος των επιθέσεων με 2 εύστοχες βολές και καλάθι γκολ-φάουλ. Ενώ απέμεναν 16¨ πριν το τέλος και το σκορ να είναι 56-52 το τρίποντο του Βότση στα 8 ¨ πριν το τέλος έφερε το ματς ισόπαλο , στον οποίο έγινε φάουλ στη προσπάθεια του και κακώς δεν δόθηκε. Στην συνέχεια έγινε γρήγορο φάουλ από την πλευρά της Εράτυρας με το παίκτη των Σερβίων να ευστοχεί ½ και το σκορ να γίνεται 59-58. Ενώ η Εράτυρα είχε 5¨ στην διάθεση της ο Βότσης πήρε την μπάλα μετά την επαναφορά στον οποίο έγινε καταφανέστατα φάουλ στο κέντρο του γηπέδου από δύο παίκτες των Σερβίων με τον διαιτητή να μην δίνει τίποτα , καθώς τα Σέρβια έιχαν συμπληρώσει τα ομαδικά και ο Βότσης θα εκτελόυσε βολές. Με την Εράτυρα να αισθάνεται ηθική νικήτρια του παιχνιδιού καθώς κατάφερε να γυρίσει ένα παιχνίδι από το – 10 και με το διαιτητικό δίδυμο να αποτελεί τον κύριο παράγοντα στην έκβαση του τελικού αποτελέσματος ,στο οποίο υπέστη «αλλοίωση» από την πλευρά τους. Στο παιχνίδι και  οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και παρά τις απουσίες(Μέτσιος,Παγούνης Κ,Λάμπρου) αλλά και τα «ανυπέρβλητα εμπόδια»που συνάντησε  η Εράτυρα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και αισιοδοξεί η συνέχεια να είναι καλύτερη.

Υ.Γ Σύσσωμη η   ομάδα της Αναγέννησης Εράτυρας συγχαίρει τον παίκτη μας Μέτσιο Παναγιώτη για την απόκτηση του πρώτου υιού του και εύχεται στον ίδιο και στην οικογένεια του υγεία και ευτυχία.
Τα δεκάλεπτα: 9-10,27-26,36-34,59-58
Αναγέννηση Σερβίων: Παπαδόπουλος, Σαλαμπάς 5,Νέστορας 17,Χλιούμπης 3(1),Πάτας 8,Καρατάσος 5,Βαρτάλας 6(2),Καραγιάννης ,Αθανασιάδης12(1), Παπαδημητρίου Ρ, Παπαδημητρίου Γ 2

Αναγέννηση Εράτυρας: Ντάγκας 24(1), Παπαναστασίου,Μπισίρης 7(1),Βότσης 12(1),Κουντουρατζόγλου 8(2),Βαρός,Παγόυνης Χ 5,Καρπούζας 2