menu

Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

ΑΝΑΓ/ΣΗ ΣΕΡΒΙΩΝ-ΑΝΑΓ/ΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ 55-52

Με ήττα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της για την α΄ φάση η ομάδα της Εράτυρας σ’ ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
 Στην 1η περίοδο η Εράτυρα μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σκορ να κλείνει υπέρ της στο  15-18. Η 2η περίοδος ήταν στο ίδιο τέμπο με την 1η με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς και το ημίχρονο να κλείνει υπέρ των Σερβίων με 28-27. Η Εράτυρα στο 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε αποφασιστικά για να «καθαρίσει» τον αγώνα από νωρίς και προηγήθηκε και με + 7 (30-37), όμως απώλεσε τη διαφορά κυρίως κακώς ,λόγω  εκνευρισμού (ελέω διαιτητικών αποφάσεων) με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 42-39 υπέρ των Σερβίων. Η 4η και τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ με της 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σχεδόν μέχρι το τέλος με την τελευταία φάση να ανήκει στη Εράτυρα και με το σκορ 53-52 υπέρ των Σερβίων. Έχοντας 16 δευτερόλεπτα στη διάθεση της και με τα Σέρβια να έχουν  ομαδικά φάουλ η Εράτυρα έχασε την επίθεση ,λόγω έλλειψης ψυχραιμίας, με τα Σέρβια να κλέβουν την μπάλα και στον αιφνιδιασμό να κάνουν το τελικό 55-52. Τα λάθη σε καίρια  σημεία του αγώνα αλλά και οι διαιτητικές αποφάσεις( συνεχής μη καταλογισμός βημάτων των παικτών των Σερβίων), σε συνδυασμό με τις απουσίες (Λάμπρου, Παγούνης Χ) και τον τραυματισμό του Καρπούζα στέρησαν από την Εράτυρα την χαρά της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 15-18,28-27,42-39,55-52

Αναγ/ση Σερβίων: Ζευγάς, Σαλαμπάς 4, Νέστορας 4, Μπρουσιώβας , Πάτας 7, Καρατάσος 10(1), Βαρτάλας 4(1), Αθανασιάδης 19, Π,  Παπαδημητρίου Γ 7, Θάνος

Αναγ/ση Εράτυρας: Ντάγκας 12, Παπαναστασίου, Μπισίρης 3(1), Βότσης 13, Κουντουρατζόγλου , Βεντούλης 3, Παγούνης Κ 4, Βαρός , Καρπούζας, Μέτσιος 17