menu

Δευτέρα 13 Μαΐου 2013

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ – Α.Σ ΔΥΝΑΜΙΣ 74-72

Νίκη  στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της χρόνιας  για την Αναγέννηση Εράτυρας  απέναντι στην Δύναμις σε ένα πολύ καλό παιχνίδι ανάμεσα στις  δύο ομάδες.

Στην 1η περίοδο η Εράτυρα ήταν ιδιαιτέρως εύστοχη με το σκορ να κλείνει υπέρ της με 22-15. Η Δύναμις ξεκίνησε αρκετά καλά  την 2η περίοδο και κατάφερε σταδιακά να μειώσει την διαφορά και να περάσει μπροστά  αλλά η Εράτυρα με την καλή άμυνα της κατάφερε να προηγείται στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή με σκορ 39-35. Το δεύτερο ημίχρονο  ξεκίνησε με την Εράτυρα να παίζει αποφασισμένα  με την άμυνα να αποτελεί το όπλο της κατάφερε να κλείσει την περίοδο με σκορ 57-49. Στην 4η περίοδο η Εράτυρα προσπάθησε να διατηρήσει την διαφορά ασφαλείας που είχε, στο τέλος όμως η Δύναμις εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Εράτυρας  και κατάφερε να μειώσει την διαφορά, αλλα η Εράτυρα στο τέλος κράτησε την ψυχραιμία της  και κατάφερε να φτάσει στην 7η νίκη της  για την φάση της κατάταξης . Το πρωτάθλημα έφτασε  στο τέλος  του καθώς οι περισσότερες ομάδες ολοκλήρωσαν της υποχρεώσεις τους  με την Εράτυρα να έχει ακόμα έναν αγώνα με την Κοζάνη 2006 εκτός έδρας .