menu

Δευτέρα 29 Απριλίου 2013

Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ 66-63

Ήττα για την Αναγέννηση Εράτυρας  απέναντι  στην Α.Ε.Κοζάνης σ ’ ένα παιχνίδι στο οποίο σε όλη την διάρκεια του με εξαίρεση την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τέλος.

Στην πρώτη περίοδο η Εράτυρα μπήκε αρκετά χαλαρή στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Α.Ε.Κοζάνης να πάρει διψήφια διαφορά με την περίοδο να κλείνει 21-11 υπέρ της Α.Ε.Κοζάνης. Στην δεύτερη περίοδο η Εράτυρα ξεκίνησε καλά, σπάζοντας το πρέσινγκ των γηπεδούχων, κατάφερε να μειώσει την διαφορά, αλλά με αρκετά λάθη στο τέλος της περιόδου η Α.Ε.Κοζάνης κατάφερε να πάρει και πάλι διαφορά ασφαλείας κλείνοντας το ημίχρονο  με το υπέρ της σκορ 36-28. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Εράτυρα να παίζει καλή άμυνα και την αντίπαλη ομάδα να φτάνει δύσκολα στο καλάθι με την διαφορά να μειώνεται ακόμα πιο πολύ και την περίοδο να κλείνει 47-44 υπέρ της Α.Ε.Κοζάνης. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Εράτυρα να περνάει μπροστά σε κάποια διαστήματα αλλά με την αντίπαλη ομάδα να βρίσκει απαντήσεις είτε με βολές είτε με σουτ από μέση απόσταση καταφέρνοντας έτσι να φτάσει στην νίκη με την Εράτυρα να καταφέρνει τουλάχιστον να διατηρήσει την διαφορά του 1ου αγώνα (+5) και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας να υπερτερεί της Α.Ε.Κοζάνης