menu

Δευτέρα 15 Απριλίου 2013

Α.Σ ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΡΔΙΚΚΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ 61-63 (Αποτελέσματα & Βαθμολογία)

Μια σημαντική νίκη κατόρθωσε να πάρει στην Πτολεμαϊδα η  Αναγέννηση Εράτυρας απέναντι στην ομάδα του Περδίκκα  σ ΄ ένα παιχνίδι το οποίο είχε Χιτσκοκικό φινάλε   και καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο να πετύχει την τρίτη συνεχόμενη νίκη  για την β΄ φάση των αγώνων κατάταξης .

Ένα κακό ξεκίνημα  στο παιχνίδι έφερε την Εράτυρα από την αρχή να κυνηγάει στο σκορ την ομάδα του Περδίκκα , κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 21-14 υπέρ των γηπεδούχων. Στην δεύτερη περίοδο η Εράτυρα μπήκε πιο δυναμικά αλλά η ομάδα του Περδίκα  όντας πιο εύστοχη έβρισκε λύσεις φτάνοντας την διαφορά  σε διψήφια επίπεδα  και με την Εράτυρα να χάνει εύκολα καλάθια το παιχνίδι γινόταν ακόμα πιο δύσκολο,  όμως η λύση ήρθε από την άμυνα παίζοντας, πιο «επιθετική»  άμυνα κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά  κλείνοντας το ημίχρονο με 37-33 υπέρ των γηπεδούχων . Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την με την ομάδα του Περδίκκα να φτάνει την διαφορά στο +10  (49-39) για δεύτερη φορά μέσα στο παιχνίδι , όμως η Εράτυρα παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο τέλος της περιόδου στο -2 (55-53). Στην τέταρτη περίοδο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων στην επίθεση έπεσε και κυριάρχησαν η άμυνες με την Εράτυρα να ισοφαρίζει  το παιχνίδι 60-60 στα 2:15 πριν το τέλος . Στα 0:45  δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Εράτυρα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με σκορ 60-62 και στην άμυνα που ακολούθησε έγινε φάουλ στον παίκτη του Περδίκκα ο οποίος ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές. Με την επίθεση να είναι για την Εράτυρα, ο Περδίκκας κάνοντας φάουλ έστειλε την Εράτυρα στην γραμμή των βολών όπου εκεί ευστοχώντας  σε 1 από τις 2 βολές το σκορ πήγε σε 61-63 υπέρ της Εράτυρας. Η τελευταία επίθεση ήταν για τον Περδίκκα στα  0:13 πριν από το τέλος η άμυνα της Εράτυρας  κατάφερε να κλέψει την μπάλα και με αυτόν τον τρόπο να φτάσει σε μία μεγάλη νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε  το παιχνίδι. Με την άμυνα να αποτελεί το κλειδί της επιτυχίας στο συγκεκριμένο παιχνίδι , η Εράτυρα κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη , κάνοντας έτσι την τρίτη συνεχόμενη , δίνοντας συνέχεια στην πολύ καλή πορεία  που έχει μέχρι στιγμής για  την Β φάση και για τους αγώνες κατάταξης.