menu

Τρίτη 2 Απριλίου 2013

Α.Σ ΔΥΝΑΜΙΣ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ 33-50

Σ΄ ένα παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησε η άμυνα και για της δύο ομάδες αλλά και η αστοχία σε δεύτερη φάση η Εράτυρα κατάφερε να πάρει μία από τις πιο εύκολες νίκες στο πρωτάθλημα και να παραμείνει στην 1η θέση.

Από την αρχή του παιχνιδιού κατάφερε να πάρει προβάδισμα το οποίο δεν έχασε καθόλου και μάλιστα η διαφορά ήταν διψήφια και παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει την Εράτυρα στο +11(7-18). Στην δεύτερη περίοδο η παραγωγικότητα στην επίθεση και για της δύο ομάδες έπεσε και αυτό βόλευε ως ένα βαθμό την Εράτυρα με το ημίχρονο να κλείνει 13-28 υπέρ της Εράτυρας. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Δύναμις να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να καταφέρνει να μειώσει την διαφορά στους 10 πόντους (18-28), αλλά η Εράτυρα βρίσκοντας λύσεις από την γραμμή των 6,75 κατάφερε να κλείσει την περίοδο προηγούμενη 22-36. Η 4η περίοδος ξεκίνησε με πίεση σε όλο το γήπεδο από την Δύναμις αλλά χωρίς αντίκρισμα με την Εράτυρα  να διατηρεί την διαφορά και να τελειώνει το παιχνίδι 33-50(+17) υπέρ της Εράτυρας. Η κυριαρχία στα ριμπάουντ αλλά και η πολύ καλή άμυνα ήταν οι βασικοί παράγοντες που συνετέλεσαν στο να επιτευχθεί η νίκη.