menu

Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012

ΕΡΑΤΥΡΑ - ΚΟΖΑΝΗ 2004 3 - 1

Τον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς έδωσαν στο ''Β. Βικιάρης'', συμμετέχοντας αμφότερες στην Α΄ φάση του κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης, οι δύο ομάδες επηρεασμένες από το άγχος της πρεμιέρας αλλά και τη σκληρή περίοδο της προετοιμασίας.

Παρόλα αυτά οι φίλαθλοι απόλαυσαν όμορφο θέαμα και τέσσερα γκολ από δύο ομάδες που προσπάθησαν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και σε πολλά σημεία του αγώνα τα κατάφεραν.
...

Η φιλοξενούμενη Κοζάνη 2004 παρουσίασε ένα πολύ καλό και νεανικό σύνολο, από την αρχή του αγώνα προσπάθησε να κρατήσει τη μπάλα και να επιβάλει το ρυθμό της. Τα καλύτερα σημεία του αγώνα για την ακαδημία του μακεδονικού ήταν το άνοιγμα του σκορ στο πρώτο ημίχρονο και η επιβολή του ρυθμού στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Η γηπεδούχος Εράτυρα ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά χρειάστηκε ένα τραγικό λάθος στην άμυνα της, όπου και άνοιξε το σκορ, για να βρει δίχτυα και να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 σε 2-1 σε τρία λεπτά! Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα μετά το 70΄ και καθάρισαν το ματς με το τρίτο τέρμα που πέτυχαν.

0 - 1 στο 38΄ πάσα αμυντικού στον τερματοφύλακα και στιγμιαία αδράνεια του τελευταίου, κράτησε παραπάνω απ ότι έπρεπε τη μπάλα στα πόδια και ο Πιλικίδης που πίεσε έξυπνα την έκλεψε και άνοιξε το σκορ
1 - 1 στο 41΄ σουτ απ το ύψος της περιοχής με πορεία στο τέρμα του Κουτσόνα και η μπάλα σε χέρι αμυνόμενου, το καθαρό πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός Μήλιος
2 - 1 στο 43΄ πολύ ωραία κάθετη πάσα του Καραμίκα στο Μαυρίκη Φιλιππίδη, ο επιθετικός απέφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε στα δίχτυα
3 - 1 στο 78΄ με φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Κουτσόνα μέσα στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ έκλεισε το σκορ

Καλή η διαιτησία του Κωτσίδη και των βοηθών Τζώρτζος και Σύκος.

Εράτυρα (Βικιάρης) Ζαρκοδήμος, Ζιάμος(80' Ζαρκοδήμος Κ.), Φιλιππίδης Βλ., Βουζιανάς, Κοτλίδας(65' Κίλης), Μήλιος, Λαζαρίδης, Μπαλαμπάνης, Φιλιππίδης Μ., Καραμίκας, Κουτσώνας